Czy nasiona marihuany są legalne w Polsce?

Marihuana jest rośliną, którą zaliczamy do tak zwanych narkotyków miękkich, z uwagi na jej działanie psychotyczne oraz odprężające. W świetle prawa polskiego zabronione jest kiełkowanie nasion marihuany, posiadanie marihuany nawet w niewielkich ilościach, a także rozpowszechnianie jej. Warto jednak zadać sobie pytanie: Co z nasionami? W końcu możemy spotkać się z rozmaitymi aukcjami internetowymi, które oferują nabycie nasion tejże rośliny. Okazuje się, że regulacje prawne nie są tak oczywiste, jak moglibyśmy się tego spodziewać. Zapraszamy do lektury!

Podstawowe regulacje prawne

Dla wielu rodaków ogromnym zaskoczeniem może okazać się fakt, iż sprzedaż, zakup oraz posiadanie nasion konopi siewnych oraz indyjskich jest działaniem całkowicie zgodnym z prawem Zostało to wprowadzone podczas nowelizacji w 2017 roku, w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii. Ustalono wtedy, iż marihuana jest tak zwanym miękkim narkotykiem, zaś samo posiadanie jej nasion, najczęściej w celach kolekcjonerskich, nie jest działaniem szkodliwym. Do obiegu, najczęściej w celach leczniczych, dopuszczono również rośliny konopi siewnej o stężeniu THC poniżej 0,2%. Służą one głównie do wytwarzania naturalnych olejków CBD oraz waporyzacji/aromaterapii.

Ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii nie określa konopi indyjskich mianem narkotyku ani prekursorem, co oznacza, iż sam handel nasionami jest czynem legalnym. W przypadku kiełkowania tychże nasion oraz posiadania marihuany na użytek własny bądź masowy, jest to uznawane jako niezgodne z prawem. Mówi o tym art.45/i nast./p.3 i 4. Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii z 29 lipca 2005 roku, z późniejszymi zmianami.

Polska na tle innych krajów wypada w tej kwestii dosyć konserwatywnie. W dużej części krajów europejskich posiadanie niewielkiej ilości marihuany na użytek własny jest zgodne z prawem bądź akceptuje się to społeczenie. W Polsce natomiast jest to czyn traktowany jako przestępstwo, zaś osoba, u której znaleziony zostanie susz cannabis indica, może otrzymać nawet karę pozbawienia wolności do lat trzech.

Co jest legalne w Polsce?

W Polsce legalny jest:

  • zakup i sprzedaż nasion marihuany
  • posiadanie nasion marihuany na użytek własny
  • kolekcjonowanie nasion marihuany oraz dzielenie się swoimi osiągnięciami

Grono osób kupujących nasiona marihuany jedynie w celach kolekcjonerskich poszerza się z każdym dniem. Ludzie, którzy zajmują się tym typem rozrywki, mogą legalnie publikować materiały dokumentujące ich zasoby kolekcjonerskie na portalach społecznościowych. Istotne jest natomiast, by pamiętać, iż posiadanie nasion marihuany jest legalne tylko i wyłącznie po ukończeniu osiemnastego roku życia.

Medyczna marihuana

W przypadku medycznej marihuany, sprawa wciąż nie jest tak jasna, jak powinna być. Z uwagi na jej działanie psychotyczne posiada duże grono sceptyków, jednakże niemalże wszyscy medycy są zgodni w kwestii, iż marihuana naprawdę pomaga. Dlatego każda osoba zmagająca się z przewlekłym schorzeniem, kwalifikująca się do leczenia THC, powinna spróbować tej metody. Należy jednak pamiętać, że z uwagi na regulacje prawne w Polsce, zakup medycznej marihuany nie jest prostą sprawą, o ile nie niemożliwą. Jest to jednak jedyny przypadek, w którym obywatel Polski może legalnie posiadać marihuanę.

Podsumowując:

Posiadanie, kupno bądź nabywanie samych nasion konopi, niezależnie od ich odmiany jest legalne. Kiełkowanie ich, zakup marihuany, sprzedaż jej bądź posiadanie na użytek własny jest czynem zabronionym oraz karanym karą pozbawienia wolności do lat trzech. Nie tyczy się to marihuany medycznej, która jest stosowana jako terapia wspomagająca przy wielu chorobach przewlekłych, wówczas pacjent uzyskuje receptę i zgodę na posiadanie marihuany leczniczej w ilości zaleconej przez lekarza. Ten rodzaj konopi można jedynie nabyć, lecz wciąż niedozwolone jest ich hodowanie w sposób samodzielny. Posiadaczem nasion marihuany na terenie Polski może być jedynie osoba, która ukończyła 18 rok życia. Wszystkie informacje odnośnie stopnia legalizacji marihuany w Polsce są zawarte w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii, która jest powszechnie dostępna na stronach internetowych.

Udostępnij
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on google
Google+