Jak uprawiać nasiona marihuany?

Niniejszy artykuł nie zachęca nikogo do uprawy marihuany, gdyż jest to działanie nielegalne w Polsce. Poniższy tekst ma charakter informacyjny i nie ma na celu propagowania tego typu działań. Manufaktura konopi nie ponosi odpowiedzialności za porady zawarte w poniższym artykule.

Zanim podejmiemy decyzję o rozpoczęciu własnej hodowli konopi, powinniśmy uświadomić sobie, że istnieją dwa typy uprawy marihuany:

uprawa outdoor – uprawa zewnętrzna na łonie natury. Jej niewątpliwą zaletą jest niemalże nieograniczona przestrzeń uprawna, która pozwala na wysiewanie najbardziej rozległych i wysokich odmian. Ponadto ten sposób sprawia, że hodowca zdany jest na obecnie panujące warunki atmosferyczne, toteż wkład pracy jest dużo mniejszy. Uprawa outdoor sprawdza się lepiej w ciepłym, wilgotnym klimacie lub podczas pory letniej.

uprawa indoor – uprawa w warunkach domowych. Wymaga nieco większego nakładu finansowego, ale jest dużo bezpieczniejsza zarówno pod kątem prawnym, jak i czysto technicznym. Hodowca ma realny wpływ na warunki atmosferyczne, wilgotność powietrza, częstotliwość opadów oraz okres naświetlania. Minusem tego rozwiązania jest nieco wyższy wkład finansowy.

Z uwagi na aspekt prawny opisany powyżej, jak również na fakt, iż nasiona początkowo należy wysiać w warunkach domowych, w niniejszym artykule skupimy się głównie na uprawie indoor.

ŻYCIODAJNE ŚWIATŁO

Aby uprawiać konopie w domowym zaciszu, nie trzeba wydawać dużej ilości pieniędzy ani inwestować w niezliczoną ilość specjalistycznych narzędzi. Wystarczą podstawowe rzeczy takie, jak: ziemia, nasiona konopi indyjskich, donica o większej pojemności (około 11-15 litrów), wolne pomieszczenie oraz dostęp do światła. W warunkach domowych niestety wymagany jest zakup oświetlenia, które zapewni roślinie stałe naświetlenie. Jeśli chodzi o uprawę marihuany, zaleca się jeden z trzech rodzajów oświetleń:

oświetlenie HPS – jest to połączenie zasilacza oraz żarówki. Efekt oświetlenia jest równomierny i odpowiedni na całej powierzchni uprawy. Jest to jednak odrobinę droższa opcja od standardowego światła LED czy też CFL, lecz cena jest bardzo adekwatna do jakości.

oświetlenie CFL – idealne rozwiązanie dla osób początkujących, które chcą zajmować się uprawą konopi na niewielką skalę. Jest to mało wydajne źródło światła, lecz zdecydowanie wystarczy na pierwszą próbę obcowania z uprawą tych roślin. Cena jest bardzo niska, co niestety tyczy się również jakości, co warto mieć na uwadze podczas kupna.

oświetlenie LED – najbardziej zoptymalizowana opcja. Koszt oświetlenia LED jest dużo niższy niż oświetlenia HPS i nieco wyższy w porównaniu z oświetleniem CFL. Daje umiarkowaną ilość światła, ale jego wydajność nie jest dużo niższa od oświetlenia, które daje HPS.

Warto pamiętać, że konopie w początkowej fazie swojego wzrostu, dobowo wymagają nawet do 18 godzin nieustannego naświetlania To kryterium powinno być kluczowe w wyborze odpowiedniej lampy. Dostarczanie światła może okazać się cięższe do realizacji w przypadku uprawy outdoor, ale nie jest niemożliwe i przynosi naprawdę dobre efekty. W uprawie indoor (wewnętrznej) możliwa jest ciągła kontrola stopnia naświetlenia.

KTÓRE NASIONA WYBRAĆ?

Na rynku istnieje mnóstwo odmian konopi – zarówno tych występujących naturalnie, jak i hybryd, czyli połączeń gatunków. Najlepiej jest sprawdzić, która odmiana odpowiada nam najbardziej, która jest dostosowana do naszych potrzeb fizycznych i walorów smakowych. Warto też zweryfikować warunki swojej uprawy, ponieważ nie wszystkie odmiany można uprawiać w warunkach domowych ze względu na stopień ich rozrostu. W szczególności zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą nasion marihuany od najlepszych europejskich producentów!

NAWODNIENIE, PODŁOŻE I DOSTĘP DO POWIETRZA

Wybór odpowiedniej gleby jest jednym z kluczowych aspektów udanej uprawy marihuany. Należy zdecydować się na glebę wolną od pestycydów. Zaleca się kupno ziemi w profesjonalnym sklepie ogrodniczym. Ponadto, warto jest podłożyć specjalne włókna, które zneutralizują podłoże i wspomogą dostarczanie wartości odżywczych roślinie. Podłoża, które są polecane w przypadku uprawy konopi to: perlit, wermikulit, różne odmiany włókna kokosowego oraz wełna mineralna.

Odpowiednie nawodnienie zapewnia roślinności hodowanej indoor pobieranie składników odżywczych i przeprowadzanie rozmaitych procesów oczyszczających, nawadniających i wzrostowych. Istotna jest weryfikacja pH wody, które powinno wynosić od 5,8 do 6,3. Po napełnieniu zbiornika, warto jest odstawić go na 24 godziny, by odparował z niej chlor. Alternatywnie można ją też przegotować, lecz później należy ostudzić ciecz, ponieważ jej temperatura nie powinna być wyższa niż temperatura pomieszczenia, w którym odbywa się hodowla. Konopie są roślinami, które potrafią dostosować się do najbardziej ekstremalnych warunków atmosferycznych, lecz optymalną temperaturą jest dla nich około 25-27 stopni w skali Celsjusza. Istotne jest, by w miejscu uprawy temperatura nie ulegała zmianie w sposób częsty i gwałtowny, gdyż może to zaburzyć wzrost, a nawet doprowadzić do zmarznięcia/przegrzania rośliny.

Jeżeli decydujemy się na uprawę, powinniśmy wiedzieć, że konopie należy wspomagać specjalnymi suplementami dla roślin. W growshopach istnieją gotowe mieszkanki do nawożenia swojej uprawy. Jeżeli jednak nie możemy sobie pozwolić na to rozwiązanie, równie skuteczną alternatywą jest napar z kompostu lub melasy. Takie dodatkowe substancje odżywcze zapewniają szybszy wzrost konopi oraz przedłużają okres ich żywotności.

Marihuana potrzebuje stałego dostępu do powietrza. Niestety, w warunkach domowych jest to niemalże niemożliwe, ale jest na to rada. Należy zakupić wentylator, który będzie nieustannie działać w pomieszczeniu uprawnym. Nie wolno jednak otwierać okien, gdyż zaburzy to wilgotność miejsca oraz panującą w nim temperaturę.

JAK SADZIĆ KONOPIE – KROK PO KROKU

Na samym początku musimy uważnie wykiełkować nasiona. Dla osoby niedoświadczonej jest to trudny proces, gdyż trzeba bardzo uważać, by nie naruszyć wykiełkowanych nasion podczas przesadzania. Dlatego na początku rekomenduje się zasadzenie mniejszej ilości nasion – na próbę. W tym artykule przedstawimy sposób, który nie wymaga przesadzania, lecz wciąż zaleca się, by nie zużyć wszystkich nasion podczas pierwszej próby, gdyż istnieje ryzyko nieodpowiedniego wykiełkowania.

KIEŁKOWANIE: Istnieje kilka różnych metod kiełkowania, lecz najlepszą z nich jest bezpośrednie kiełkowanie w podłożu, gdyż pozwala ono uniknąć gwałtownej zmiany miejsca i błędów podczas przesadzania. Donicę bądź skrzynkę należy wypełnić włóknami oraz ziemią, a następnie umieścić nasiona marihuany w niewielkich zagłębieniach wynoszących około 1,5 cm. Kolejnym krokiem jest podlanie nasion. Istotne jest, by zrobić to za pomocą konewki z sitkiem, bowiem to pozwoli na równomierne rozprowadzenie cieczy po sadzonce, a jednocześnie sprawi, że nie ulegnie ona „przelaniu”. Nie podlewamy samego ziarenka, a okolicę wokół niego. Po podlaniu donicę należy umieścić w ciemnym pomieszczeniu i skierować na nią oświetlenie, które powinno pracować nieustannie przez 18 godzin w ciągu doby. Już na tym etapie zalecane jest zastosowanie odpowiedniej wentylacji i temperatury dla rośliny, gdyż one również warunkują jej prawidłowy wzrost i rozwój. CZAS: Po około czterech dniach poprzez powierzchnię zaczną przebijać się niewielkie strączki. Należy je uważnie obejrzeć i sprawdzić czy wszystkie są w kolorze zieleni oraz delikatnej bieli. Jeżeli strączki są oklapnięte bądź ich barwa jest inna, należy usunąć pojedynczy zalążek.

DBANIE O ROŚLINY: Kiedy łupiny opadną, możliwe stanie się dostrzeżenie pierwszych listków. To właśnie wtedy rozpocznie się pierwsza faza fotosyntezy. W tym okresie bardzo ważny jest dostęp do światła, wody oraz stała temperatura pomieszczenia. Przebieg pierwszej fotosyntezy warunkuje działanie kolejnych. W fazie wegetatywnej, marihuanę należy naświetlać przez 18 godzin, a pozostałe 6 godzin powinna spędzać w bezwzględnej ciemności. Ten czas nie musi pokrywać się z realnym rytmem dobowym, lecz powinien być zachowany na stałe i nie zmieniać się, gdyż w przeciwnym wypadku dojdzie do obumarcia rośliny. Istotne jest również zadbanie o odpowiednią wilgotność powietrza w miejscu uprawy – na ten moment powinno to być około 70% wilgotności

KWITNIENIE: To właśnie moment, w którym zaczynają wydzielać się pierwsze zapachy i zachodzą widoczne zmiany w wyglądzie konopi. Najpierw dochodzi do zmiany sposobu rośnięcia gałęzi z symetrycznego i regularnego na zygzakowaty, ze znacznymi odstępami i prześwitami. Nie jest to jednak powód do niepokoju. Po okresie różnicowania zaczną wytwarzać się pierwsze, prawdziwe kwiaty. Na gałęziach będzie można dostrzec kielichy wraz z żeńskimi słupkami. Na powierzchni niemalże całej rośliny zacznie wytwarzać się żywica. W czasie kilku tygodni powinno powstać mnóstwo kęp kwiatów, zaś kielichy i trichomy będą napęczniałe od żywicy. Kiedy pewne elementy marihuany zaczną się zmniejszać i zmieniać barwę na pomarańczowy, fiołkowy, karmazynowy lub brązowy, będzie to znak, że roślina osiągnęła pełną dojrzałość. W tym okresie należy zaprzestać stosowania nawozów oraz odżywek i ograniczyć się do podlewania czystą wodą. Kępy kwiatów powinny być bardzo nabrzmiałe i uginać się pod własnym ciężarem, zaś woreczki z żywicą powinny zmienić kolor na mleczny, a następnie bursztynowy. Przejście pomiędzy tymi dwoma barwami może nastąpić w ciągu doby, więc należy uważnie obserwować roślinność, gdyż od tej barwy zależy zawartość THC w naszym zbiorze. Jeżeli zależy nam na wyższej ilości tej substancji, należy zebrać roślinę, gdy około 20% wszystkich trichomów jest w fazie bursztynowej, zaś w przypadku większej różnorodności kannabinoidów, należy zebrać plony, gdy niemalże wszystkie trichomy są w fazie bursztynowej – barwa trichomów ma wpływ na jakość suszu. W przypadku przezroczystych trichomów nie zaleca się dokonywania zbiorów. Jest to też okres, w którym zmniejszamy czas naświetlania konopi do 12 godzin na dobę, zaś wilgotność powietrza powinna wynosić od 30 do 40%.

ZBIORY I SUSZENIE: Tutaj następuje etap, w którym każdy ma swoje indywidualne zdanie. Nie ma jednego odpowiedniego sposobu na zbiór plonów ani na suszenie roślinności. Jedyna indywidualna porada jest taka, by dokonywać zbiorów ostrożnie żeby nie uszkodzić rośliny. Natomiast suszenie powinno się odbywać w niskiej temperaturze zaciemnionym miejscu o niewielkiej wilgotności powietrza. Proces ten powinien trwać od 10 do 14 dni, by wszystkie właściwości substancji zostały zachowane.

W uprawie konopi liczy się przede wszystkim cierpliwość i ostrożność. Proces ten jest na tyle wymagający i długotrwały, że należy uzbroić się w duże pokłady cierpliwości i nie zniechęcać się po pierwszych nieudanych próbach, bowiem technika czyni mistrza, a to właśnie ona jest najważniejsza w uprawie konopi.

Zapraszamy do zakupu nasion

Udostępnij
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on google
Google+